Ismét elhajózott egy legenda… A legtapasztaltabb magyar Dragon-vitorlázó, számos Kékszalag legidősebb versenyzője, a Fair Play díjas, mindig segítőkész, örökké vidám, nagyszerű vitorlázótárs, sokszoros klasszikus Dragon-bajnok, kiváló orvos, a Nemecsek örökös kapitánya, Dr. Kozma László életének 95. évében, halottak napján utoljára bontott vitorlát. Laci bácsit nemcsak a Dragon-flotta és klubja a Tihanyi Yacht Club, hanem az egész nagyhajós közösség gyászolja.
Az 1971-ben épült Nemecsek, a Balaton egyik legszebb klasszikus vitorlása immár nélküle fut majd ki a versenyekre. A Magyar Dragon Szövetség úgy döntött, hogy fia kezdeményezésére vándordíjat alapít. A Dr. Kozma László vándordíjat a magyar Dragon-bajnokságok mindenkori legjobb klasszikus Dragonja nyeri majd el.
Dr. Kozma László 1930-ban született Budapesten. Édespja Dr. Kozma László orvos, édesanyja Zrinszky Anna a Zrínyiek leszármazottja. Budapesten járt elemi iskolába és gimnáziumba, a nyarakat keresztapjánál, báró Born Frigyesnél töltötte a mai Szlovéniához tartozó Szent Annán. Ott tanult meg németül.
1945-ben csodával határos, regénybe illő kalandok során élte túl Budapest ostromát. A család Budán óvóhelyről óvóhelyre menekült a bombázás és robbanások elől. A Lukács fürdőbe jártak vízért, a kannákat a Margit körúton szánkón húzták kannákkal, útközben az elhullott lovakból vágtak le húst, hogy tudjanak mit enni. Végül – a családfő karórájáért cserébe – egy orosz katona teherautója platóján a ponyva alá rejtve csempészte át a biztonságos Pestre a családot – a hadianyag-utánpótláshoz épített ideiglenes pontonhíd keleti irányba naponta csak 1 órát volt nyitva…
Az elvesztett tanévet bepótolva érettségizett, majd felvételt nyert a mai Semmelweis Orvostudományi Egyetemre és mintegy háromszáz évfolyamtársával együtt 1954-ben avatták orvossá. 2004-ben arany, 2024-ben rubin díszoklevelet kapott az ötven, illetve hetven éves diplomája mellé.
Kezdetben katonaorvosként dolgozott például Kiskunhalason, ahol családot alapított első feleségével Judittal, akitől két lánya született. 1956-ban az ezredével Pestre vezényelték a forradalom idején, de részben a szerencsének, részben higgadt parancsnokának köszönhetően aktív harcokban nem vett részt.
Jemenben és Ausztriában is volt külföldi kiküldetésen, gyakorlaton. Az ezeken szerzett szakmai tapasztalatokra építve részt vett a baleseti sebészet, mint önálló szakterület meghonosításában Magyarországon.
18 évet dolgozott a Szabolcs utcai kórházban, éveket az akkor Koltói kórházban, majd húsz évet az Uzsoki kórház baleseti sebészetén a Mexikói úti Weil Emil kórházban. Nyugdíjazása előtti utolsó tíz évét pedig az Országos Orvosszakértői Intézetben tevékenykedve töltötte. Nyugdíjba vonulása után is aktív maradt a szakmájában, dolgozott például lánya, Kozma-Jung Andrea sebkezelő rendelésén.
Egész életében aktívan sportolt: úszott, síelt, evezett. Vitorlázni a 60-as évek elején kezdett barátjával, Bedő Pistával. Végigkalózozták a Balatont, a kalandokról Pista több könyvet is írt (Kalózzal a Balatonon, Kalózzal a Dunán). Első honi kikötője a fonyódi Port Lacaj volt, első saját hajója az Orion nevű 15-ös túrajolle, amin második feleségével, Klárival vitorláztak, túráztak, és kezdtek versenyezni az akkori jogszabályok ösztönzésére. Eközben a vízi bázisát Tihanyba helyezte át a sok nevet megélt Berbank, ÁFB, ÁFI, MÁK, végül eredeti nevére visszakeresztelt Tihanyi Yacht Club kikötőbe. 1979-ben született meg fia, ifj. Kozma László. akivel a hajót együtt vitorlázta, fejlesztette, gyorsította.
Laci bácsi 1980-ban vásárolta az akkoriban az olimpiai programból kikerülő Dragon osztály eladósorba került hajói közül a HUN-31-es rajtszámú, 1971-ben épült Nemecseket az OMFB-től. A hajót többször is felújította még a nyolcvanas és kilencvenes években, új fedélzetet csinátatott neki 2002-ben, vízvonal alatti renováslást 2006-ban. Aktívan túrázott, versenyzett feleségével és barátaival és később már fiával.
Vitorlás versenyzőként sikeressé a kilencvenes évek második felétől kezdett válni a Magyar Dragon Szövetség egyre szervezettebb keretei között és közösségében. A 2000-es évektől csapata a fián kívül immár barátjával Tóth Zsolttal egészült ki, akikkel sokszoros klasszikus magyar bajnok, ranglistagyőztes, Kékszalag-győztes lett. Háromszor nyerte el a Kékszalag legidősebb versenyzőjének járó díjat. Legutóbb az 50. Kékszalagon, immár 88 évesen. A 2011-es emlékezetes, viharos Kékszalag közben embert is mentett a Nemecsekkel, amiért Fair Play díjjal tüntették ki. Részt vett az osztály Magyarországon rendezett Európa Bajnokságán 2010-ben és 2018-ban.
A versenyzéstől idős korának köszönhető fizikai nehézségek miatt vonult vissza, de továbbra is aktív maradt a vízen és a parton. 2023. novemberében kezdődő betegségét méltósággal és minden esélylatolgatást megcáfolva kitartóan viselte. 2024. november 2-án életének 95. évében hagyott el bennünket.
Emlékét megőrzi a Magyar Dragon Szövetség, a Tihanyi Yacht Club, kollégái, barátai és három generációs népes családja.
ifj. Kozma László